podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Zimbabwe - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Zimbabwe - wiza, ambasady, przepisy

Harare     
zimbabwe
Zimbabwe - podróże do ZimbabweZimbabwe - mapa krajuZimbabwe - spis artykułów i galeriiZimbabwe - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeZimbabwe - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaZimbabwe - szczepienia, zdrowie, poradyZimbabwe - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROZimbabwe - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOZimbabwe - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy uzyskują w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Zimbabwe za granicą lub w głównych granicznych punktach kontroli. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Należy okazać bilet powrotny (lub środki na jego zakup) oraz udokumentowane środki na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na 1 dzień pobytu nie jest określona). Decyzję o okresie ważności wizy podejmuje urzędnik imigracyjny na granicy, który może wystawić wizę jednokrotną lub dwukrotną do 60 dni.
Informacje dla kierowców
Honorowane jest między­narodowe prawo jazdy lub – do 90 dni pobytu – polskie prawo jazdy, ale z poświadczonym tłumaczeniem dokumentu na język angielski ( wraz ze zdjęciem). Obowiązuje ruch lewostronny. Wy­stę­pują braki paliwa – zarówno benzyny, jak i oleju napędowego. Bardzo zły stan dróg publicznych. Na głównych drogach pobierane są opłaty.
Podróżowanie po kraju
Częste blokady dróg. Nie zaleca się korzystania ze środków komunikacji publicznej ani podróżowania po zapadnięciu zmroku. W czasie podróży należy zamykać okna i drzwi samochodów. Należy nosić przy sobie poświadczone kopie dokumentów tożsamości.
Przepisy celne
Nie ma limitów przy wwozie i wywozie walut. Posiadanie i wwóz wszelkich narkotyków jest karalne.
Bezpieczeństwo
Od marca 2008 r. znacznie wzrosło zagrożenie przestępczością zarówno w miastach Harare i Bulawayo jak i na terenach wiejskich. Nierzadkie są przypadki kradzieży pieniędzy i pasz­portów z pokojów hotelowych. W związku z kryzysem poli­tyczno-społecznym wzrosła liczba napadów z bronią w ręku, których ofiarami są najczęściej właściciele luksusowych samochodów.
Przydatne informacje
Ze względu na poważny kryzys polityczny i gospodarczy, przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Zimbabwe zaleca się zasięgnąć uprzednio informacji o warunkach podróży do tego kraju znajdujących się na stronie internetowej polskiego MSZ lub w Ambasadzie RP w Pretorii.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Harare
16 Cork Rd, Belgravia, Harare, P.O. Box 3932, Zimbabwe
tel.: (0-02634) 25 34 42/43
fax: (00-26 34) 25 37 10
polamb@africaonline.co.zw
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Zimbabwe
Serpov per. 6
119121 Moskwa
tel.: (0-0 7 095) 248 43 67, 248 43 64, 248 31 50
fax: (0-0 7 095) 230 24 97
zimbabwe@rinet.ru